.

- Sülük Terapisi

.

Sülük tedavisi, tıbbi sülüklerin kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi, geleneksel bir uygulama olmasının yanı sıra günümüzde bazı tıbbi durumların tedavisinde de tercih edilmektedir.


Sülük tedavisi, sülüğün ısırması sonucu kan emilmesine dayanır. Sülüklerin ısırığı, ciltte bir miktar kanama yapar ve bu kanama, bölgedeki kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda, sülüklerin salgıladığı bazı maddeler, inflamasyonu azaltıcı, ağrı kesici ve kanın pıhtılaşmasını engelleyici etkilere sahip olabilir.


Varisli damarlar: Sülüklerin ısırığı, kan dolaşımını artırarak varisli damarların tedavisine yardımcı olabilir. Romatizmal hastalıklar: Özellikle osteoartrit ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklarda ağrıyı azaltma ve iltihabı hafifletme amacıyla kullanılabilir.


Tromboz: Sülüklerin salgıladığı antikoagülanlar, kanın pıhtılaşmasını önleyebilir ve trombozun giderilmesine yardımcı olabilir.


Sinüzüt, migren ve ağrıların çözüm yollarından biridir. Deri hastalıkların da sülük tedavisi etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.